Mass-media din  capitală relatează că azi a avut loc o ședință extraordinară a Consiliului Raional Orhei, în care o majoritate formată din consilierii PAS, LOC și ai formațiunilor afiliate lui Ilan Șor au demis conducerea raionului Orhei, adică președintele raionului Vasile Adașan  și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean. În locul lui Vasile Adașan a fost votat reprezentatnul PAS, Valentin Uncu. Valentin Uncu a fost consilier raional și în cadența 2019-2023, fiind ales pe lista Blocului electoral „ACUM Platforma DA și PAS”.
Ședința de azi nu a fost anunțată public.
Amintim că după alegerile locale din toamna anului 2023  cu votul a 18 consilieri din PDCM, FASM, Renaștere, PSRM și PCRM a fost instalată conducerea demisă în ședința de azi.
Anul trecut, Ilan Șor care este fugit în Federația Rusă a anunțat că retrage sprijinul politic pentru toți aleșii care au ajuns în funcții pe listele partidelor Renaștere, Forța Alternativă de Salvare a Moldovei. În raionul Orhei, majoritatea celor ajunși în funcții de consilieri și primari pe listele celor 2 partide, nu au dat curs acestei solicitări și au preferat să rămână în fotoliile ocupate.