Astăzi au fost anunțate rezultatele la examenul de bacalaureat. Potrivit informațiilor prezentate în 41 de instituții de învățământ mai mulți elevi au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat 2026. În raionul Orhei media maximă au obținut-o două eleve de la Liceul teoretic ”Ion Luca Caragiale, fiind vorba de Bianca Manole și Alina Condrea.
Rata generală de promovare (după sesiunea de bază) pe republică a fost de 75,4%.
Raionul Orhei s-a plasat însă în partea inferioară a clasamentului, cu o rată de promovare de 79%, depășind doar Rîșcani, Rezina, Cantemir și Glodeni.
Sesiunea suplimentară a examenului național de bacalaureat va fi organizată în perioada 13-20 iulie 2026. Pentru participare la sesiunea suplimentară, candidații pot depune, în zilele de 3 și 4 iulie, o cerere în scris la centrele de bacalaureat în care au susținut probele în sesiunea de bază.