Pe pagina web oficială a Primăriei Municipului Orhei a fost anunțată elaborarea proiectului de decizie privind amalgamarea voluntară cu a UAT Orhei cu UAT Bolohan, UAT Berezlogi, UAT Piatra, UAT Pohorniceni.
Totodată într-o notă se spune că în forma actuală a proiectului se propune inițierea procesului de amalgamare voluntară a municipiului Orhei cu UAT Bolohan, UAT Berezlogi, UAT Piatra, UAT Pohorniceni, UAT Isacova, UAT Mitoc, UAT Neculăieuca, UAT Pelivan, UAT Seliște și UAT Step-Soci, iar versiunea finală a proiectului de decizie, inclusiv toate anexele și documentele aferente, va fi publicată ulterior, în conformitate cu prevederile legislației privind transparența în procesul decizional.
Propunerile pe marginea acestei initiative pot fi înaintate până pe 26 iunie la adresa electronica [email protected] sau în scris la adresa poștală a primăriei.